Strona główna Rasy królików Rasy duże Morawski Olbrzym (MO)

  PostHeaderIcon Morawski Olbrzym (MO)

  morawski olbrzym

  MORAWSKI OLBRZYM

  Genotyp

  AA BB CC dd gg hh

   

  Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia

  wiek (miesiąc)

  3

  4

  5

  6

  7

  8

  kg

  2,5

  3,5

  4,0

  4,6

  5,0

  5,5

   

  Ocena cech objętych wzorcem

  1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej

  kg

  5,0-5,2*

  5,2-5,5*

  5,5 i powyżej

  pkt.

  8

  9

  10

  Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10 % niż podana w powyższej tabeli. Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 5,0 kg. Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5% niższą niż podana w tabeli.

  2. Budowa ciała

  Harmonijna budowa ciała. Tułów walcowaty, masywny. Głowa osadzona na krótkiej, ale widocznej szyi.

  3. Typ rasowy

  Głowa duża i szeroka. Uszy masywne, silnie osadzone, rozchylone lekko do góry, owłosione, zakończane łyżeczkowato. Długość uszu od 14 on do 15 cm.

  4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość, jedwabistość)

  Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, o silnym połysku. Długość włosów okrywowych od 3 cm do 3,5 cm.

  5. Barwa okrywy włosowej

  Barwa włosów pokrywowych na całym tułowiu jednolicie niebieska ze świetlistym odcieniem, bez pojedynczych białych włosów. W partii brzusznej okrywa lekko matowa.

  6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu i pazurków)

  Barwa włosów podszyciowych niebieskoszara, jednolita na całym ciele. Oczy niebieskoszare w jasnym odcieniu, pazurki szaropopielate.

  Wady dopuszczalne

  Mniej harmonijna budowa ciała. Wydłużona, węższa głowa. Słabo osadzone, cienkie uszy, rozchylające się u nasady, o długości od 13 cm do 14 cm. Okrywa włosowa mniej gęsta i sprężysta. Barwa okrywy włosowej rozjaśniona lub zbyt ciemna (zbliżona do barwy królików wiedeńskich niebieskich). Pojedyncze biate włosy w okrywie włosowej. Widoczny kontrast pomiędzy włosami pokrywowymi, a podszyciowymi (słabo widoczna strefowośc). Minimalne odstępstwa w barwie oczu i pazurków w stosunku do wzorca.

  Wady niedopuszczalne

  Masa ciała poniżej 5,0 kg. Głowa wąska, wydłużona. Uszy słabo osadzone, delikatne z tendencją do opadania, krótsze niż 13 cm. Długość włosów w partii grzbietowej krótsza niż 3 cm. Wyraźnie zaznaczone przerosty włosów (kępiastość). Okrywa włosowa rzadka i mało sprężysta. Wyraźne kępki białych włosów lub srebrzystość. Białe włosy w podszyciu. Barwa oczu i pazurków inna niż wzorcowa.

  Powyższy opis został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000 r.)