Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zanim kupisz króliczka

Decyzja o zakupie króliczka nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. Należy sobie zdawać sprawę, że króliczek to nie zabawka lecz żywe zwierzątko, któremu trzeba zapewnić właściwą opiekę, Dlatego zanim kupimy króliczka powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Aby łatwiej było Państwu przejść przez ten etap poniżej przedstawiamy niezbędne elementy, w które należy się zaopatrzyć, zanim kupimy króliczka:

Klatka - w sklepach zoologicznych dostępne są klatki w najróżniejszych wymiarach (np. 50x28x30 cm, 59x36x31 cm, 71x40x35 cm, 100x50x40 cm). Generalnie im większa klatka tym lepiej, gdyż należy pamiętać, że mały króliczek na pewno troszkę jeszcze urośnie i zamknięty w klatce będzie miał większą swobodę poruszania się w niej. Bardzo ważne jest by klatka posiadała dwa otwarcia: z góry (co ułatwia karmienie) oraz z boku (króliczek może swobodnie wchodzić i wychodzić z klatki). Warto również zwrócić uwagę by klatka wyposażona była w drabinkę na siano.

Przykładowa klatka


Poidełko – bardzo istotny element wyposażenia. Króliczek musi mieć stały dostęp do czystej wody, którą należy codziennie wymieniać. W sklepach znaleźć można miseczki oraz różnego rodzaju poidełka. Stosowanie miseczek nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż króliczek może wylać wodę lub ją zanieczyścić - co może być źródłem chorób. Lepsze do tego celu są poidełka.

Przykładowe poidełko

 


Miseczka na pokarm – najlepiej gdy będzie to miseczka mocowana do klatki (metalowa lub plastikowa). Można również używać miseczek ceramicznych wstawianych do klatki, jednak ich minusem jest to, iż króliczek może zanieczyszczać pokarm. Podobnie sprawa wygląda z lekkimi, plastikowymi miseczkami, które dodatkowo króliczek może przewracać i wysypywać z nich pokarm.

   
Miseczka ceramiczna   Miseczka plastikowa   Miseczka metalowa


Ściółka – klatkę należy wyłożyć ściółką, która powinna być charakteryzować się dużą chłonnością. Do tego celu można wykorzystać: słomę, wióry, trociny lub ściółki granulowane.

Słoma Wióry Ściółka granulowana


Pokarm – przed zakupem najlepiej dowiedzieć się co dotychczas króliczek dostawał do jedzenia i w miarę możliwości zaopatrzyć się w taki, lub podobny składem pokarm tak, aby króliczek nie miał gwałtownej zmiany pożywienia, co często jest powodem zaburzeń pokarmowych. Wprowadzanie nowego pokarmu powinno odbywać się stopniowo i w małych ilościach.

 

Przykładowy pokarm


Do diety króliczka warto włączyć sianko. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę czy jest ono dobrej jakości (m.in. ładnie pachnie, jest suche, pozbawione pyłu).

Sianko


Transport króliczka – jeżeli często podróżujemy i chcemy by króliczek nam towarzyszył warto zaopatrzyć się w klatkę przeznaczoną specjalnie do transportu króliczka (bardzo często do tego celu wykorzystuje się transportery dla kotów).

Przykładowy transporter


Jako dodatkowe wyposażenie dla naszego pupila możemy zakupić np. kuwetę, domek, a także - jeżeli planujemy spacery – specjalną smycz.

Odwiedziny

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2014 MarKal - Kopiowanie materiałów znajdujących się na tej stronie jest zabronione